Gdzie wykorzystuje się f-gazy?

Układy chłodnicze działają w oparciu o specjalny czynnik, który posiada charakterystyczną zależność ciśnienia od temperatury. Umożliwia to swobodne przenoszenie ciepła z jednego miejsca do drugiego, co wykorzystuje się w bardzo wielu miejscach i systemach. Czynniki chłodnicze to inaczej f-gazy, choć nie tylko one należą do tej grupy. Sprawdzamy gdzie są najczęściej wykorzystywane.

Utrzymanie świeżej żywności

Praktycznie każdy ma dziś w domu lodówkę. Działa ona z wykorzystaniem specjalnego czynnika, którym kiedyś był freon, a dziś najczęściej używany jest pentan. Są to gazy fluorowane, inaczej zwane cieplarnianymi. Ponieważ mają negatywny wpływ na środowisko, krążą w szczelnie zamkniętym obiegu, który nigdy nie powinien być bezpośrednio otwierany. Identyczna substancja używana jest w przemyśle, na przykład do chłodzenia żywności w magazynach sklepowych, a także w skrzyniach ładunkowych ciężarówek, które są specjalnie przystosowane do przewozu pożywienia (tzw. chłodnie).

Układy chłodzenia pomieszczeń

F-gazy są też bardzo szeroko wykorzystywane w systemach klimatyzacji, czyli tych które chłodzą wnętrza naszych domów i mieszkań, a także samochodów. Tam najczęściej spotkamy czynnik chłodniczy R134a, a w starszych układach R12 – to również gazy fluorowane. Stąd do pracy przy takich układach potrzebne są specjalne uprawnienia oraz urządzenia. Pracownik musi wiedzieć jak bezpiecznie opróżniać i napełniać systemy, by nie wypuścić w niekontrolowany sposób czynnika do atmosfery.

Źródło informacji: http://coch.pl/f-gazy-szkolenie/

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*